2010. április 30., péntek
Levizelte-e Budenz a Kaiser arcképét?
Nádasdy Ádám nemrégiben az ésben tett közzé egy remek írást Budenzről és a finnugor nyelvrokonság bizonyításáról.
Címkék:
finnugor nyelvrokonság,
tudománytörténet
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
13 megjegyzés:
Csak azt nem tudom, a 21. században miért is lenne "előkelőbb" a török rokonság, mint a finn. 1500 év alatt sokat változott a világ. De még 100 év alatt is.
mert a nomád rokonság sokkal menőbb, mint a gyűjtögető-halász népség...?
ebben mondjuk az a vicces, hogy pl aki a finnugor rokonsággal szemben pl a japán vagy ainu rokonságot erőlteti, elfelejti, hogy a japánok / ainuk is halzsírosak :)
De hiszen tudjuk, hogy anno a vogulok is lovasnép voltak.
Amúgy meg szvsz 10-ből 9 vagy (10?) inkább Finnországban élne, mint Törökországban.
"De hiszen tudjuk, hogy anno a vogulok is lovasnép voltak."
Na jó, de a szittyahívők ezt nem tudják....
"Csak azt nem tudom, a 21. században miért is lenne "előkelőbb" a török rokonság, mint a finn"
Én meg azt kérdem: miért ne lehetnének finnugor és türk "rokonaink" is egyaránt ?
Ahogy egyaránt lehetnek unokatestvéreim az apám és az anyám ágáról is,és az apai ágú rokonaim ugyanolyan "teljes jogú" rokonaim,mint az anyai ágúak.Miért kéne választanom közülük ?
Több száz évig török népek környezetében éltünk,rengeteget hatottak ránk kultúrálisan,társadalmilag (pl:kettős fejedelemség),nyelvileg és valószínűleg antropológiailag is (ugyanis a turanid embertípus a magyarság között nagyobb arányban fordul elő Európa más népeihez képest { de a kisebb finnugor népek között is előfordul}),a középkorban is betelepültek hozzánk besenyők,kunok és talán úzok is (pl:Ózd).A törökök testvérnépnek tartanak minket.
A nyelvünk egyértelműen finnugor eredetű,de a magyarok etnogenézisében jelentős szerepet játszottak a türk népek is.
Szerintem kevésbé lenne ilyen vehemens és "népszerű" a finnugor nyelvrokonság tagadása,hogy ha a történész és nyelvész társadalom nem zárkózna el és "ijedne meg" a magyarság belső-ázsiai kapcsolatainak már a felemlegetésétől is.
Ezenkívül szerintem a tantermekben több szót kéne ejteni a finnugor népek történetéről,kultúrájáról,ill.bemutatásáról is,hiszen így ezek a népek "arctalan idegenek" maradnak.Azt én sem értem viszont,hogy miért lenne kínosabb számunkra a fejlett gazdasággal rendelkező finn rokonság a nomád kazahoknál.
Egyébként most már a sumér-hun-etruszk eredet a felkapott,most már a "reálisabb" török rokonság nem elég...
”finnugor népek történetéről,kultúrájáról,ill.bemutatásáról is,hiszen így ezek a népek "arctalan idegenek" maradnak."
Ezzel egyetértek. Én még a 80-as évek közepétől jártam általánosba, de nem sokat tanultunk a finnugor népekről...
Hát, nálunk nyugat-magyarországi "labanc"-oknál az oszmán-török meg kun, stb. gének nem nagyon játszottak. :D
De én olyan finnugristával nem találkoztam még, aki ne azzal kezdte volna, hogy a nyelvrokonság és a genetikai rokonság nem ugyanaz (lásd az amerikai angol anyanyelvű afro-amerikaiakat).
Inkább ott a baj, hogy, ahogy mondjátok, se a finnekről, se az észtekről nem sokat tud az átlag magyar. Aki járt egyszer Tallinnban, annak nem hiányoznak a buszonalvós turistautak az olcsó török bőrkabátért.
Az ostoba magyartanárokra nem is akarok kitérni, nálunk is anno bulvárszinten ment az oktatás (barguzini Petőfi meg ilyenek).
Szerintem az átlag magyar még pont a finnekről tud többet,és a mordvinok,udmurtok,marik,nyenyecek hallatán csak tágranyílt szemekkel nézne (szerintem legalábbis egy "utca emberéhez" intézett kérdés ezt adná).Egyébként valamelyest érthető,hogy idegenkedés fogadja/fogadta a finnugor nyelvrokonságot,hiszen ezekkel a népekkel a magyarság a "történelmi öntudat" során nem érintkezett,messze élnek tőlünk,laikus szemmel már a nyelvrokonság sem állapítható meg,hozzánk képest kevesen vannak és valljuk be,nem "híres" népek.
Ráadásul az iskolában sem tudunk meg többet róluk,persze hogy nem alakult ki nagy szimpátia,érdeklődés feléjük.
Felhívhatnánk a figylmet a hasonlóságokra :a finnek is egy germán és szláv nép (svéd és orosz) között élnek,sokat voltak ők is idegen elnyomás alatt,az észtek és a többi finnugor nép is szenvedett a kommunista rendszerben,a kis finnugor népek nyelvében és kultúrájában is sok türk elem van,ezenkívül azt olvastam valahol,hogy a XIX.századi finn értelmiségben is az "egyedül vagyunk" érzés,tudat volt jelen.
De nem csak az iskolában,hanem a médiában sem lehet hallani,látni finnugorokkal kapcsolatos műsort,csak max. elvétve,és akkor is inkább a finnekről és a számikról.
Persze az is érdekes kérdés,hogy mondjuk egy átlag finn vagy észt mennyit tudhat a magyarokról és a finn,észt közvélemény,közvélekedés mennyire érdeklődik irántunk és hogy vélekedik rólunk (nem lennék meglepve,hogy ha náluk is hasonló lenne a helyzet).
A történelmünkről meg az irodalmunkról az átlag észt nem sokat tud, tapasztalataim szerint. A magyar mondákról ill. mesékből semmit nem ismernek. A 150 éves török uralomról se hallottak.
Ellenben szerintük a magyarok alacsony, barna hajú, barna szemű, sötétebb bőrű emberek. :)
Az észtek mennyire fogadják el a finnugor eredetet,nyelvrokonságot? Mennyire elfogadott a köztudatban? Van olyan,aki nem fogadja el? Vagy mennyire foglalkoztatja őket ez a dolog egyáltalán?
Mindenesetre a finnek és az észtek beszéde,hanglejtése hasonlít a magyarhoz,talán ez tűnhet fel jobban a laikusoknak a nyelvrokonság kapcsán.
Nyilván én nem ismerem az "átlag észt" véleményét, de pl. a minap a taxis megkérdezte, honnan jöttünk, mert olyan finnes akcentusom van. Mondtam, hogy Magyarországról, és tudta, hogy távoli nyelvrokonok vagyunk, meg hogy most voltak választások.
Itt a leendő észttanároknak ugyanúgy kell finnugrisztikát és finn nyelvet tanulniuk az egyetemen, mint nálunk a magyartanároknak, persze az észt és a finn kb. annyira különböznek, mint két német vagy olasz nyelvjárás, vagy max. a német és a holland, tehát az ő rokonságuk szembeötlő.
Visszatérve az eredet kérdésére:sok meddő vita után amit egyes ismerőseimmel és egyéb fórumokon folytattam,már arra a következtetésre jutottam,hogy tulajdonképpen nem is kéne olyan nagy figyelmet szentelni az "alternatív" elméletekre és azok híveire: akárhány érvet,bizonyítékot hozunk fel a finnugor nyelvroknságra,nem tudjuk meggyőzni őket,mert ráfogják,hogy hamisítványok,jönnek az összesküvés-elméletekkel,olyan sablon szövegekkel,hogy "már a finnek sem tanítják","40 000 éves magyar génekkel","sorbonne-i diákok ősetimon vizsgálataival",XIX.századi nyelvészek idézeteivel,stb.
Nem lehet őket meggyőzni,mert ők már "vallásos dogmaként" ragaszkodnak saját elképzeléseikhez,így tulajdonképpen csak elbeszélünk egymás mellett.Amíg nem akarják hivatalos állásponttá tenni a hun-sumér eredetet,addig nem sok értelme (és "tétje") van az ilyen vitáknak.
Ezenkívül szerintem a "hivatalos" oldal történészeinek,nyelvészeinek is változni kéne:nagyobb teret és figyelmet (és támogatást) kéne szentelni a török népek bemutatására,ill.a magyarsággal való kapcsolataikra és (történeti-kultúrális) hasonlóságaikra is.(Szomorúan megemlítem a torgaji madjar,a magyaráb és a macarköy-i magyar "rokonság" hűvös fogadtatását is).Azért,mert a türk rokonságnak van reális alapja,és a magyarokhoz kötődő szimpátia e népek között is él.
Ugyanezt gondolom a finnugor népekkel kapcsolatban is:ne várjunk nagy szimpátiát,érdeklődést irántuk,ha az átlag ember nem is tud vagy hall sokat róluk.
Megjegyzés küldése