A szettuföldi (Észtország délkeleti része) polifonikus éneklési stílus (leelo) tegnap fölkerült az UNESCO kulturálisörökség-listájára. Észtországban a kihnui (kis sziget az ország szárazföldi részétől délnyugatra) kulturális térség mellett még a dalos- és táncünnepek szerepelnek a jegyzékben, az utóbbi hagyomány nem észt unikum, a lettek és litvánok körében is létezik, általános baltikumi jelenségnek tekinthető.
Szettuföld lakói ortodox vallásúak, hagyományos életmódjuk elsősorban a mezőgazdaságra épül, a beszélők egy része orosz területen él. A szettu nyelvváltozat nyelvi, illetve nyelvjárási státuszának megítélésével kapcsolatban régóta viták folynak. A közösség indentitásának megőrzésében a nyelv(járás) mellett fontos szerepe van az északi észttől bizonyos jegyekben különböző anyagi kutúrának (pl. népviselet), és a különleges éneklési stílusnak is, amely a balti-finn népeknél megtalálható runóéneket (regilaul) ötvözi az Oroszországban is elterjedt polifonikus énekléssel. A szettu térség éneklési hagyományát az ún. leelokórusok viszik előbbre. Ők vállalták át a családoktól a szettu kultúra továbbörökítésének szerepét. (A szettu közösség egyik fontos tagjának, a népdalénekes Hilana Tarkkának az életébe kínál betekintést a Taarka című szettu nyelvű film, amely 2008-ban készült el, és hazánkban is bemutatták. A film előzetese itt megtekintehtő.)
A kulturális örökséggé nyilvánítás eseményéhez számos rendezvény is kapcsolódik. Többek között idén október 9–10. között rendezik meg Värskában az első Leelo-konferenciát. A tudományos szimpóziumon különböző tudományágak szakemberei beszélnek majd erről a különleges éneklési hagyományról, emellett poszterelőadások mutatják be a leelokórusokat, és közös énekléssel a szettu himnuszt is rögzítik.
A blog célja az uráli (finnugor és szamojéd) népekre és nyelvekre vonatkozó érdekességek és hírek közzététele.
Moderálási alapelvek
A blogról eltávolítjuk azokat a hozzászólásokat, melyek nem a poszt tartalmára vonatkoznak. Kiemelten vonatkozik ez azokra a hozzászólásokra, mely a magyar nyelv rokonítására való különböző elképzeléseket támogatják vagy támadják. Kérjük, hogy a magyar nyelv rokonítására vonatkozó kérdéseket az olvasók kizárólag az ilyen tárgyú posztokhoz írt hozzászólásaikban, és kizárólag a poszt által meghatározott kereteken belül feszegessék. Az ilyen jellegű problémák megtárgyalására az internet rengeteg más fórumot biztosít.
Minden durva hangnemű, személyeskedő, valaki személyes méltóságát sértő, rasszista vagy más módon kirekesztő hozzászólást tartalmától függetlenül törlünk.
A névtelen kommentelés lehetősége megszűnt
A jövőben nem lehetséges névtelenül kommentelni, mivel a névtelen kommentelők semmilyen azonosítót nem adtak meg, így nem lehetett őket megkülönböztetni. Ugyanakkor bárki kommentelhet álnéven, ha létrehoz egy Blogger- vagy OpenID-azonosítót.